Przejdź do treści

Zastosowania lamp UV-C

PRODUKUJEMY SYSTEMY BEZPOŚREDNIEJ DEZYNFEKCJI UV

Dezynfekcja promieniami ultrafioletowymi

Możliwe zastosowania lamp UV-C:
– Szpitale
– Szkoły
– Supermarkety
– Biura
– Budynki użyteczności publicznej
– Transport publiczny
– Restauracje
– Logistyka i magazyny
– Stacje paliw
– Sklepy
– Rozwiązania na zamówienie

Naszą strategią jest spełnianie oczekiwań klientów przy zachowaniu najwyższych standardów jakości, dlatego dostarczamy rozwiązania
od projektu po produkcję końcową.
Chętnie stworzymy nowy produkt, który spełni wszystkie Państwa potrzeby i oczekiwania.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.

Projektujemy

Oświetlenie powinni projektować profesjonaliści.

oświetlamy

Dzięki optymalizacji oferujemy bardzo atrakcyjne ceny.

Jesteśmy liderem

Każdego dnia realizujemy nowe ciekawe projekty.

Zastosowania lamp UV-C
Lampy sterylizujące UV-C a koronawirus

Zastosowania lamp UV-C

W związku z rosnącym zagrożeniem zarażeniem koronawirusem COVID-19 nasuwa się pytanie: Czy lampy sterylizujące to dobry sposób dezynfekcji od koronawirusa? Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznał, że wykorzystanie lampy UV-C jest jedną z metod dezynfekcji. Zaznaczył jednak, że dotyczy to przede  wszystkim powierzchni. Wtedy lampa bakteriobójcza UV-C może być naprawdę przydatna.

1930
Zrealizowane projekty
814
oferowane wzory lamp
7
Lata doświadczenia

FAQ UV-C

Zastosowania lamp UV-C

Gdzie należy stosować oprawy UV-C?

 Oprawy UV-C należy stosować wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki stopień czystości mikrobiologicznej powietrza:

  • szkoły, przedszkola, żłobki
  • szpitale – bloki operacyjne, gabinety zabiegowe, gabinety lekarskie, sale chorych, izby przyjęć, izolatki
  • przychodnie – gabinety lekarskie i zabiegowe
  • labolatoria medyczne
  • handel: sklepy spożywcze, sieci handlowe, apteki
  • przemysł spożywczo-przetwórczy, farmaceutyczny i kosmetyczny
  • hotelarstwo i gastronomia
  • oprawy przepływowe UV Indirect nadają się do bezpiecznego używatkowania domowego.

 

Co to znaczy że oprawy są energooszczędne?

Oprawy UV-C bezpośrednie i przepływowe są energooszczędne i charakteryzują się bardzo niskim poborem mocy z sieci elektrycznej podobnie jak większość opraw oświetleniowych T5.

Co znaczy określenie przemysłowe oprawy UV-C?

Oprawy UV-C przemysłowe są tak zaprojektowane aby spełniać wymagania pyłoszczelności i kroploszczelności w skali IP 65 / 66. Przeznaczone są do stosowania w przemyśle spożywczym, przetwórczym oraz farmaceutycznym i wszędzie tam gdzie wymagana jest znaczna czystość mikrobiologiczna powietrza i występuje wysokie zapylenie i/lub wysoka wilgotność.

Jak UV-C wpływa na mikroorganizmy i wirusy?

Mikroorganizmy to proste struktury organiczne, które łatwo absorbują długość fali UV-C, co powoduje ich zniszczenie. DNA drobnoustrojów (kwas dezoksyrybonukleinowy) jest najpierw wywoływany niekorzystnie ze względu na słabsze wiązania molekularne. W setnych sekund cierpi nieodwracalne uszkodzenie. Późniejsza utrata instrukcji genetycznych powoduje śmierć komórki i / lub niemożność replikacji, czyniąc je nieszkodliwymi. Ciągła ekspozycja powoduje nieprzerwaną degradację, taką jak np. działanie słońca, tylko, że znacznie szybciej.

Czy to działa?

Tak. Skuteczność zastosowania lamp UV-C została potwierdzona już dawno.  Istnieje wiele sprawdzonych naukowych  dowodów dotyczących skuteczności UV-C zarówno w literaturze, jak i w raportach z różnorodnych zastosowań branżowych. Lista prestiżowych badań terenowych jest zbyt duża, by ją tu wymienić. UV-C jest stosowany na całym świecie. Znaczna część opraw służy do dezynfekcji wody pitnej i procesu oczyszczania ścieków.

Czy instalacja opraw UV-C jest trudna?

Zdecydowanie nie. Dostarczone są proste instrukcje instalacji wraz z rysunkami rozmieszczenia wypełnionymi wszystkimi niezbędnymi specyfikacjami wymiarowymi. Oferujemy pomoc w projektowaniu instalacji składającej się z kilku opraw UV-C.

Jak często należy wymieniać promienniki / żarniki UV-C?

Trwałość promienników / żarników UV-C znacznie spada po około 8000 godzinach pracy. Po tym czasie promiennik jest sprawny elektrycznie (świeci,) ale efektywność bakteriobójcza jest bliska 0. W przypadku chorób zakaźnych wymiana powinna być przeprowadzona przy użyciu urządzenia do pomiaru wyjściowego, takiego jak radiometr, przy zachowaniu specyfikacji fabrycznych i / lub zaleceń. W przypadku kontroli jakości lub kontroli pleśni duże instalacje mogą skorzystać z radiometru, aby zapobiec przedwczesnym zmianom. Wymiana promienników / żarników, gdy ich moc spada o 20%, jest powszechna, zwykle dzieje się to po około 12 miesiącach. Dlatego w przypadku instalacji bez radiometru należy zapalać żarniki przynajmniej raz w roku i jak najszybciej wymieniać przepalone egzemplarze.

Czy promienniki / żarniki UV-C wymagają czyszczenia?

Promienniki / żarniki UV-C zwykle rozkładają typowe zanieczyszczenia organiczne, które mogą gromadzić się na powierzchni żarnika oraz Oprawy; dlatego okresowe czyszczenie zwykle jest wymagane.

Jak czyści się oprawy w razie potrzeby?

Czyszczenie może być konieczne, jeśli promienniki / żarniki UV-C oraz sama oprawa zostały wystawiona na działanie wody lub pary, wilgotnych zanieczyszczeń organicznych lub jakiejkolwiek postaci tłuszczu. Powszechnie dostępne środki czyszczące powinny działać dobrze, oczywiście jeśli nie pozostawiają po sobie żadnych pozostałości w postaci nalotu czy smug.

Czy oprawy UV-C są drogie?

Nie. Koszty ręcznej pracy, środków do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni oraz niska efektywność takich działań są najlepszym dowodem na relatywnie niski koszt technologii UV-C w odniesieniu do jej efektywności . Koszty wymiany żarników są jeszcze mniejsze. Ceny profesjonalnych atestowanych opraw oświetleniowych UV-C rozpoczynają się od około 100 Eur.