Przejdź do treści

Ślad węglowy

Ślad węglowy

Produktowy ślad węglowy jest sumą gazów cieplarnianych emitowanych poprzez cały cykl życiowy produktu włączając w to jego użytkowanie.

Czym jest „Twój ślad węglowy?”
Istnieją dwa różne sposoby oceny śladu węglowego.

Pierwotny ślad węglowy mierzy emisje CO2 bezpośrednio z działalności lub organizacji. Wtórny ślad węglowy mierzy emisje CO2 pośrednio. Obejmuje obliczanie emisji przez cały okres użytkowania produktu.

Twój ślad węglowy to całkowita ilość gazów cieplarnianych, które wykorzystujesz lub produkujesz. Obejmuje to wytwarzanie CO2, metanu lub ozonu. Ilość tych gazów stanowi całkowity ślad węglowy. Zrozumienie wpływu wybranych wyborów pozwala dowiedzieć się, jak zmniejszyć ślad węglowy.

Samo oświetlenie generuje 6% emisji dwutlenku węgla w skali globalnej.

Zmniejszenie, ponowne użycie i recykling to najlepsze sposoby na ograniczenie tworzenia gazów cieplarnianych. Możemy osiągnąć te cele, mniej jeżdżąc samochodem lub podróżując samochodem i latając. Możemy również korzystać z energooszczędnych urządzeń i oświetlenia LED. Wszyscy szukamy sposobów dokonywania odpowiedzialnych wyborów. Nawet niewielkie wybory mogą mieć znaczący wpływ na nasze środowisko.

ślad węgłowy - redukuj swój z Maxi Light

Emisja dwutlenku węgla w Polsce wynosi obecnie poniżej 650 gramów na 1 kWh.

Ślad węglowy

Produktowy ślad węglowy

Produktowy ślad węglowy jest sumą gazów cieplarnianych emitowanych poprzez cały cykl życiowy produktu włączając w to jego użytkowanie.

Od czego zacząć?

Kilkanaście lat temu dowiedziałem się czym jest ślad węglowy i jak go się obliczyć. Informacja, że statystyczny Polak odpowiada za emisję ponad 8 ton CO2 rocznie była przełomem i pierwszym krokiem do optymalizacji różnych obszarów mojego życia w celu zmniejszenia własnego śladu. Sprawdziłem jaka część mojego śladu węglowego jest związana z róznymi dziedzinami życia: ogrzewaniem, jazdą samochodem, przelotami, produkcją żywności i towarów przemysłowych oraz co tu kluczowe – ze zużyciem prądu.

Co nas czeka?

W momencie gdy świat co dekadę musi o połowę zmniejszyć ogólną emisję dwutlenku węgla, właściwe zrozumienie naszego śladu węglowego wynikającego z określonych działań ma kluczowe znaczenie dla rozwoju. Koncepcja śladu węglowego w oświetleniu wykracza poza samo zużycie energii elektrycznej przez oprawy. Obejmuje ona emisję gazów cieplarnianych przez cały cykl życia produktu: od pozyskania surowców, przez produkcję, montaż, transport, po eksploatację oraz finalnie sposób utylizacji oprawy.
Zmiany klimatu utrzymują się na szczycie priorytetów spośród wyzwań środowiskowych, które muszą być adresowane do wszystkich poziomów społeczeństwa.

Świadomy wybór

Firma Maxi-Light gwarantuje odpowiedzialne podejście do problematyki śladu węglowego, między innymi potwierdzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (rejestr producentów) oraz współpracę z ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Co obniża carbon footprint?

Oferujemy wysokiej jakości oświetlenie i gwarantujemy, że obniża carbon footprint. Nasza ponad 15-letnia działalność związana pierwotnie z handlem a obecnie od ponad dekady z produkcją i sprzedażą opraw oświetleniowych związana jest nierozerwalnie z problemem ekologii.

Ekotechnologia LED

Inteligentne oświetlenie

Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w dziedzinie oświetlenia jest wykorzystywanie diod led. Nie musimy już więcej martwić, że diody i moduły LED nie dadzą nam dostatecznie mocnego światła. Wykorzystujemy wyłączenie komponenty najwyższej jakości, głównie produkowane w EU. Przede wszystkim pobierają one od 60 do 90 procent mniej energii niż tradycyjne źródła światła (żarówki). LED zużywa jej dużo mniej już przy zapalaniu światła i praktycznie nie wytwarza dodatkowego ciepła.

Przyszłość jest wyzwaniem

Żywotność LED jest również znacznie dłuższa, moduły mogą świecić do kilkudziesięciu tysięcy godzin, bez znacznego spadku natężenia strumienia świetlnego. To właśnie oznacza dużo mniej zużytych żarówek na wysypiskach elektrośmieci. Dodatkowo nasze rozwiązania gwarantują, że kiedy musimy w końcu jednak już wymienić zużyte moduły LED i je zutylizować, cały proces jest w pełni profesjonalny.

Lampy UV-C produkcji Maxi Light są energooszczędne i takie właśnie lampy redukują ślad węglowy.

Ślad węglowy firm

Ślad węglowy organizacji obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jej działania, wliczając w to zużycie energii przez wykorzystywane przez nią budynki i środki transportu. Ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem bądź recyklingiem po zużyciu. Przy obliczaniu śladu węglowego poszczególnych państw należy brać pod uwagę nie tylko emisje na ich własnym terytorium, lecz także emisje towarzyszące produkcji dóbr importowanych.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alad_w%C4%99glowy